NAC Captures 2017 Southeastern Long Course Championship

This past weekend 87 NAC athletes traveled to Huntsville, Alabama to compete in the 2017 Long Course Southeastern Championships.
It was a total team effort from beginning to end. The parents pulled together a loud and proud cheering group throughout the weekend and the athletes pulled together to come home with a team title.
We saw outstanding performances across all age groups. The 10&Under boys, 11-12 boys, and Senior women all brought home age group titles, along with Alex Walsh taking high point for the Senior girls.
The following athletes picked up time standards and accolades for their respective age groups: Futures qualifiers, Lettie Williams (200 Back), and Matthew Wehby (50 Free). US Open qualifier Gretchen Walsh (100 Free)  Zone team members Isaiah Dulin (11-12), Owen Reese (11-12), Lilly Zhang (11-12), Isabel Oldham (13-14), Siaka Weidenbaum (13-14), Lettie Willams (Senior), Jordan Hurt (Senior), Larry Hayes (Senior), Ian Marshall (Senior), and Ben Kelly (Senior).
Congratulations to the following athletes that scored in their listed individual events!
10&Under

Maxine Clark: Girls 200 Free, 200 IM, 100 Free, 50 Fly
Caleb Dulin: Boys 200 Free, 50 Free, 100 Free, 50 Fly
Grayson Strauss: Boys 200 Free, 50 Back, 200 IM, 50 Free, 400 Free, 100 Back
Elliott Darr: Boys 50 Back, 50 Free, 100 Back, 100 Free
Mack Schumann: Boys 50 Breast, 200 IM, 400 Free, 100 Breast, 50 Fly
Sophia Brame-Goldthwaite: Girls 50 Back, 100 Fly, 200 IM, 400 Free, 100
Breast, 50 Fly

11-12
Courtney Couden: Girls 800 Free
Isaiah Dulin: Boys 50 Breast, 50 Back, 100 Fly, 200 IM, 100 Breast *, 50 Fly
Owen Reese: Boys 50 Back, 50 Free, 100 Free, 100 Back
Spencer Nicholas: Boys 100 Back
Rangi Sweetman: Boys 50 Back, 50 Fly, 100 Fly
Lilly Zhang: Girls 100 Fly, 200 IM, 50 Fly
Abby Cook: Girls 50 Fly
Annie Lea Choate: Girls 100 Fly, 100 Free
13-14
Gretchen Walsh: Girls 50 Fly*, 100 Back*, 50 Back*, 100 Free*, 100 Fly*
Isabel Oldham: Girls 100 Back, 50 Back, 200 Back
Siaka Weidenbaum: Boys 50 Fly*, 100 Back, 200 Fly*, 100 Free, 100 Fly*
Thomas Miller: Boys 100 Back, 50 Back
Austin Shih: Boys 100 Breast, 200 Breast, 50 Breast, 200 IM
Senior (top 16)
Ian Marshall: Men’s 800 Free, 200 Fly, 400 Free
Alex Walsh: Women’s 50 Fly*, 100 Breast*, 50 Back*, 50 Free*, 50 Breast, 100 Free*
Johanna Goldblatt: Women’s 50 Fly, 50 Back
Carrie Johnson: Women’s 50 Fly, 100 Back, 50 Back
Julia Jane Eskew: Women’s 50 Fly, 100 Breast, 50 Free, 100 Free, 100 Fly
Jordan Hurt: Women’s 50 Fly, 50 Back
Spencer Klinsky: Men’s 50 Fly, 100 Back, 200 Fly, 100 Fly
Eli Knobloch: Men’s 50 Fly, 200 Fly, 100 Fly
Ella Nelson: Women’s 200 Free, 400 IM*, 200 Fly, 200 Breast*, 50 Breast, 200 IM*
Mikayla Oleksyk: Women’s 200 Fly
Kelsey Jenks: Women’s 200 Fly
Elijah Patrick: Men’s 100 Free, 100 Fly
Lauren Hurt: Women’s 200 Free, 100 Back, 50 Back, 200 Back, 100 Free
Lettie Williams: Women’s 200 Back
Courtney Grable: Women’s 200 Back
Allie Raab: Women’s 100 Back, 50 Back, 50 Free, 50 Breast*, 100 Free
Samuel Tiblier: Men’s 200 Free, 400 Free
Tim Raab: Men’s 100 Breast*, 50 Free, 50 Breast, 100 Free
Matthew Wehby: Men’s 50 Free
Noah Stopkotte: Men’s 100 Breast, 200 Breast, 50 Breast
Many athletes continue their season at the Zone meet, Futures meet, or US Open meet set to begin next week!
By | 2017-07-27T14:05:35+00:00 July 27th, 2017|Uncategorized|0 Comments